Az én cicámat, Kyrát 2007. novemberében ivartalanítattuk. Ő akkor volt 10 hónapos. Az állatorvos azt ajánlotta, hogy még 1 éves kora előtt mindenképpen végeztessük el az ivartalanítást. Ez nem azt jelenti, hogy 1 évesnél idősebb cicát ne lehetne ivartalanítani, csak kisebb korban kevesebbet szenvednek.
Amikor az ivartalanítás mellett döntöttünk, eszembe jutott egy szöveg, amit valamilyen újságban olvastam A tartalma az volt, hogy a cicának, ha lány, az ivartalanítás előtt mindenképpen kell, hogy egyszer kiscicái szülessenek. Megijedtem, ugyan is erre nekünk nem volt lehetőségünk, mert panellakásban élünk. Gyorsan elkezdte az Interneten keresgélni. Nagyon sok állatorvosnak írtam levelet, megkérdeztem a mi állatorvosunkat is. A válaszuk egyértelműen az volt, hogy ez csak egy tévhit, mende-monda. NEM KELL, HOGY A CICA SZÜLJÖN IVARTALANÍTÁS ELÖTT!!!!!
A fiú cicák, kandúrok ivartalanítása nem olyan bonyolult, mint a nőstényeké. A kandúroknak legtöbb esetben sem utókezelésre, sem kötözésre nem lesz szüksége. A nőstény cicáknál ez kicsit bonyolultabb folyamat.
A nőstény és kandúr cicákra egyaránt vonatkozó teendők:
Fontos, hogy olyan napra, napokra tegyük a műtétet, amikor egész nap ráérünk a műtét után cicánkkal foglakozni.
A cicának az ivartalanítás napja előtt 24 órával nem szabad enni és inni adni. Azért néhány szem jutalomfalat és néhány korty víz nem fogja veszélyeztetni a műtétet.
A műtéthez szükséges a cicák elaltatása. Fontos, hogy amikor a cicánkat elaltatják, ott legyünk vele, érezze, hogy nem hagyjuk magára. Ez nagyon megnyugtatja őket.
Ha a műtét után megyünk érte, vigyünk magunkkal szállítóbokszot, takarót vagy valamit, amibe haza tudjuk vinni. Fontos a takaró, mert altatás után kicsit ki vannak hűlve.
A kandúrok ivartalanításáról sajnos többet nem tudok, mert nekem nőstény cicám van.
A nőstény cicákkal kapcsolatos teendők:
A műtét után nagyon fontos, hogy vigyünk magunkkal takarót, mert elég nagy területet borotválnak le a cica pociján.
Amikor bementünk Kyrával a rendelőbe, nagyon félt, sajnos már ismerte a doki bácsit. Elég virgonc cica, úgyhogy nagyon nehezen tudták neki beadni az altatót. Két dokinak kellett lefogni. Megkapta a nyugtatót és kb 1-2 perc múlva szépen beleszenderedett az ölünkbe. Miután elaludt, a doki bácsi elvitte megműteni. Majdnem megszakadt a szívem, hogy ott kell hagynom. De tudtam, hogy nagyon jó kezekben van. Pécs egyik legjobb állatorvosai kezében volt. Azt mondták, hogy kb 45 perc múlva mehetünk érte.
A 45 percből 1 óra 15 perc lett, mert a doki szerint picit duci. Hát igen jól van tartva. Aztán kiderült, hogy annyira nem vészes a dolog, csak a bőre alatt kicsit nagyobb volt a zsírréteg a vártnál.
Kihozták a kiscicánkat. Olyan esetlen volt szegényke. Még nem ébredt fel az altatásból, mikor kihozták. A vizsgálóasztalon kezdte el észlelni a körülötte lévő világot.
Megkaptuk az utasításokat:
- Inni és enni csak akkor kaphat ha már teljesen magánál van, saját lában tud járni, anélkül, hogy imbolyogna.
- Azt mondta a doki, hogy elég csúnya lesz, amikor el kezd ébredezni. Dülöngélni, esni - kelni fog.
- Egy pár nap múlva kellett visszavinnünk ellenőrzésre és oltásra.
Kapott a pocijára egy tapaszt, ami bőrragasztóval volt hozzá tapasztva. A varratokat azt mondták, hogy 10 nap után szedik ki és jó ah addig rajtat marad a kötés. Ezt sajnos néhány cica nem viseli el és kell a nyakára gallért rakni, hogy ne tudja rágni a varratot. Szerencsére Kyra nem rágta a varratot és a kötést sem. Nagyon okosan viselkedett.
Kb este 7 körül értünk vele haza. Még nagyon bágyadt volt, lógott a kis nyelve, nem tudta visszahúzni. Nem árt kicsit nedvesíteni a nyelvét, nehogy kiszáradjon. A szemét pislogtatni kell, mert ő maga nem tudja elvégezni. Azt mondta a doki, hogy az ébredés eltarthat 1 – másfél napig is. Ennek ellenére a mi kis cicánk már másnap reggel lábra állt, bár dülöngélve és hosszabb ideig csak segítséggel tudott megállni. Az egész napot még végig pihente, de már teljesen magánál volt.
Fontos, hogy ébren maradjunk a cicával, mert nem szabad hagyni, hogy lábra álljon addig, amíg nincs magánál.
Még pár napig kába volt, de már mászkált, játszott, csak egy kicsit (nagyon J ), lassabban.
A műtét kisebb fájdalmai kivételével semmilyen fájdalommal nem járt a gyógyulás.
A műtét után Kyra sokkal nyugodtabb lett, de ugyanolyan játékos maradt, mint a műtét előtt. Kicsit lustább lett, többet alszik, és többet eszik (csak egy kicsivel).
Jó ötlet, ha a műtét után egy pár hónapig diétás, light ételeket kap a cica. Több konzerv ételt és kevesebb száraz tápot. A konzerv ételekben több a víz, könnyebben megemésztik, kevésbé hizlal.
Nem árt vitaminokat adni a cicáknak, hogy a műtét után könnyebben helyre jöjjön a szervezetük. Kyra ezeket a vitaminokat kapta: SANAL SEAWEED – B1, B2, B6, B12 vitamin tartalmaz, alga kivonatot tartalmaz, fényesíti a szőrzetet; SANAL VITAMINS – teljes értékű vitamin.
Én úgy gondolom mindenképpen jól tettük, hogy ivartalanítattuk Kyrát. Kyra műtétjét Pécsett, a Blue Dog állatklinikán végezték el (Tesco melletti utcában található). Csak ide hordjuk Kyrát, mert itt olyan ellátást kap, amilyet csak nagyon kevés állatorvos tud megadni. Nem csak állatorvosok, akik futószalagon gyógyítják az állatokat, hanem tényleg törődnek az állatoddal!! Megtesznek mindent azért, hogy meggyógyítsák kedvenceinket. Tiszta váróterem, tiszta, steril vizsgáló. Megtalálható náluk az összes berendezés, ami az állatok gyógyításához kell.
Kevésbé vágyakozik azóta a szabadba, kevesebbet ül az ablakba. Megnyugodott, nem tüzel, nem érzi, hogy neki kiscicákat kellene szülnie. Azt hiszem egy panelcicának, de akár egy kerti cicának ez a legjobb megoldás.